Parafia Klukowa Huta - Dekanat Stężycki - Diecezja Pelplińska
Email

parafiaklukowahuta@gmail.com

Telefon

536 145 919

Adres

Klukowa Huta Derdowskiego 8

Ogłoszenia

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH: 08 – 14 kwietnia 2024r.

PONIEDZIAŁEK – 9.00; 18.00
WTOREK – 18.00
ŚRODA – 18.00
CZWARTEK – 18.00
PIĄTEK – 18.00
SOBOTA – 8.00; 15.00 – Msza Ślubna
NIEDZIELA – 8.00; 10.30

BIURO PARAFIALNE – czynne jest po każdej Mszy, także w niedzielę.

OGŁOSZENIA – 2 Niedziela Wielkanocna – Miłosierdzia

DZISIEJSZA NIEDZIELA dzisiejsza niedziela kończy najważniejszą oktawę w roku kościelnym – oktawę Wielkanocy. Radość spotkania ze Zmartwychwstałym Panem przepełnia nasze serca i przynagla nas do wychwalania Jego miłosierdzia. Ta niedziela od 2000 roku jest świętem Bożego Miłosierdzia, co jest okazją, aby składać Bogu dzięki za wszystkie dobrodziejstwa, których nam udziela. Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę duchowego ratunku. Na zakończenie Mszy Świętych odmawiamy koronkę do Bożego Miłosierdzia, za co można dziś uzyskać odpust zupełny: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” (akt Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r.).

ODPUST Dzisiaj obchodzimy nasz odpust ku czci Bożego Miłosierdzia. Msze św. o godz. 8.00 i o 10.30 – uroczysta Suma Odpustowa z procesją dookoła kościoła. Słowo Boże głosi nam dzisiaj ks. Bogdan Drozdowski. Dzisiaj przypada też patronalne święto Stowarzyszenia Czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz Róży 4.

MOST MODLITEWNY W dzisiejszą niedzielę łączymy się z naszym Seminarium Duchownym w ramach mostu modlitewnego pomiędzy naszą Parafią a WSD w Pelplinie. Seminarium modli się w naszej intencji, my owoce naszej modlitwy i adoracji ofiarujemy za Profesorów i Wychowawców oraz Seminarzystów, a także o nowe liczne powołania, również z naszej Wspólnoty. Wystawienie Najświętszego sakramentu o 14.30, Różaniec i następnie o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA W Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce 80 Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa św. Jana Apostoła: „każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał”. Dzisiaj obchodzimy patronalne święto Caritas. Przez cały tydzień będziemy otaczać szczególną modlitwą tych, którzy na co dzień zajmują się działalnością charytatywną. Dzisiaj przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na cele charytatywne. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezdomnych i uchodźców. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy organizacji charytatywnych i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. To święto wolontariuszy zwłaszcza ze Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa.

PEREGRYNACJA IKONY MBNP W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszej Parafii peregrynację ikony MBNP. Nasze domy będą nawiedzać dwie ikony wg porządku kolędowego. Pierwsza nawiedza rejon kolędowy Borowca: Kwiecień 7- Feliks Cieszyński, 8- Franciszek Cieszyński, 9- Sławomir Cieszyński, 10- Łukasz Makurat, 11- Marek Chylewski, 12- Janusz Sawicki, 13- Helena Sawicka, 14- Konrad Hinca, 15- Marek Cyrzan. Druga – rejon Żuromina: kwiecień 7- Zaborowski Henryk, 8- Zaborowska Teresa, 9- Zaborowski Mirosław, 10- Pawłowski Piotr, 11- Recław Jarosław, 12- Reca Łukasz, 13- Kuśmierski Adam, 14- Bednarek Wojciech, 15- Pawłowski Patryk.
Przekazanie ikony następuje o godz. 18.00 (co do godziny można się umawiać indywidualnie); Ci, którzy przyjmują obraz, odbierają go od poprzedników. Z ikoną wędruje teczka, w której są modlitewniki oraz Kronika Peregrynacji, w której zamieszczamy krótki wpis o nawiedzeniu w naszym domu. Całą teczkę z zawartością przekazujemy wraz z ikoną następnej rodzinie. Proszę też nie dodawać innych, własnych materiałów i modlitw. Zachęcam, aby oprócz Nowenny do MBNP odmówić wspólny Rodzinny Różaniec, może odśpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu i inne modlitwy. Poświęćmy siebie i naszą Rodzinę Matce Bożej, ofiarujmy modlitwę za Kościół, Ojca świętego i Ojczyznę.

UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA Jutro będziemy świętować przeniesioną z Wielkiego Tygodnia uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze Święte o godz. 9.00 i 18.00. Uroczystość ta od lat obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Chcemy otoczyć modlitwą każde poczęte dziecko i jego rodziców. Podczas Mszy Świętych będzie można włączyć się w to dzieło i złożyć przyrzeczenie trwającej 9 miesięcy modlitwy duchowej adopcji, deklaracje wyłożone są na stoliku obok gazetek. Na składanie przyrzeczenia przynieśmy świece. Pół godziny przed każdą Mszą św. odmówimy Różaniec w intencji Duchowej Adopcji.

SMOLEŃSKA ROCZNICA W środę, 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej polecimy Bogu tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem oraz będziemy modlić się w intencjach naszej Ojczyzny.

PRZYSZŁA NIEDZIELA Trzecią niedzielę Wielkanocy będziemy przeżywać jako Niedzielę Biblijną, która rozpocznie też Tydzień Biblijny. W tym szczególnym czasie, ale nie tylko, zachęcam wszystkich do wzięcia Pisma Świętego, jego czytania i medytowania.

POLA NADZIEI W przyszłą niedzielę, 14 kwietnia, przed kościołem, w ramach akcji Pola Nadziei 2024, odbędzie się zbiórka do puszek na działalność Kartuskiego Hospicjum – Domu Nadziei. Tego samego dnia w Kartuzach będzie odbywał się festyn rodzinny na rzecz Hospicjum. Szczegóły na plakatach w gablocie ogłoszeń. Będzie także możliwość porozmawiania z personelem hospicjum w celu uzyskania potrzebnych informacji. Działalność hospicjum można również wesprzeć poprzez przekazanie 1,5% podatku (KRS 0000229780). Mogą zrobić to także emeryci, którzy złożą PIT-OP, dostępny na stronie internetowej caritas-kartuzy.pl lub w wersji papierowej – pod chórem na stoliku prasowym, a następnie prześlą do urzędu skarbowego lub do biura naszego hospicjum (ul. Leśna 5, Kartuzy).

DZIECI KOMUNIJNE Próba 8 kwietnia o godz. 16.00. Pierwsza spowiedź dzieci w sobotę 13 kwietnia o godz. 9.30.

SCHOLA – próba w sobotę 13 kwietnia o godz. 10.00 w salce katechetycznej.

MINISTRANCI Zajęcia sportowe na sali gimnastycznej w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 19.15 młodsi, o 20.15 starsi. Najbliższe ćwiczenia kandydatów w sobotę 20 kwietnia po porannej Mszy św.

TRASA PROCESJI Bożego Ciała w tym roku będzie biegła ul. Wybickiego, następnie w górę na ul. Rzemieślniczą, Cichą i Wybickiego.

PODZIĘKOWANIA Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej dzisiejszej Uroczystości odpustowej. Ks. Bogdanowi za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie nam homilii odpustowej, Paniom z Koła Gospodyń, wszystkim niosącym paramenty procesyjne, Panom Organiście i Szafarzom, Służbie Liturgicznej, wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości; dziękuję za ofiary na kwiaty od Róży 4 i Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas dziękuje naszej Parafii za pomoc na rzecz Hospicjum w Kartuzach poprzez włączenie się w zakup wielkanocnych świec. Dziękuję za składane ofiary w ramach skarbonki z jałmużną wielkopostną. Dzisiaj podczas Sumy rozlosujemy upominki. Dziękuję za pomoc młodzieży: Kinga, Zofia, Krzysztof – Dułak, Anna Hinc, Anita Stenka, Weronika Wojdak oraz Wolontariuszom ze Szkolnego Koła Caritas za pomoc w Przeprowadzeniu dzisiejszej zbiórki.

PRASA KATOLICKA Na stoliku prasowym przy wyjściu z kościoła wyłożone jest czasopismo kleryckie Spojrzenia. Można zabrać sobie do poczytania za dowolnie złożoną ofiarę.

ŻYCZENIA Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje osobiste święta, jubileusze, imieniny i urodziny, jak również należącym do Stowarzyszenia Czcicieli Bożego Miłosierdzia, do Róży 4 i do Szkolnego Koła Caritas składam życzenia Bożego Błogosławieństwa i opieki Maryi Matki Miłosierdzia. Niech Pan Jezus Zmartwychwstały okazuje wszystkim łaskę Swego Miłosierdzia.