Parafia Klukowa Huta - Dekanat Stężycki - Diecezja Pelplińska
Email

parafiaklukowahuta@gmail.com

Telefon

(58)6843378

Adres

Klukowa Huta Derdowskiego 8

Ogłoszenia

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH: 22 –28 maja 2023r.

PONIEDZIAŁEK – 8.00
WTOREK – 18.00
ŚRODA – 18.00
CZWARTEK – 8.00
PIĄTEK – 18.15
SOBOTA – 8.00
NIEDZIELA – 8.00; 10.30

BIURO PARAFIALNE czynne bezpośrednio po każdej Mszy św. przez pół godziny (z wyjątkiem wtorku- sprawuję opiekę nad ministrantami na sali gimnastycznej, dlatego w tym dniu tylko drobne sprawy, jak np. wydanie zaświadczenia); dodatkowo w środę, czwartek i piątek od godz. 8.00 do 8.45 (jeśli w te dni Msza będzie rano, to bezpośrednio po Jej zakończeniu); w poniedziałek biuro nieczynne; w niedzielę – bezpośrednio po każdej Mszy.


OGŁOSZENIA – Wniebowstąpienie Pańskie

POGRZEB W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb pochodzącej z naszej Wspólnoty śp. †Danuty Okuniewskiej, lat 46. Rodzina dziękuje za udział w Nabożeństwach Różańcowych i pogrzebie. Msza św. od uczestników zostanie odprawiona 20 czerwca o godz. 18.00, od Zakładu Pogrzebowego – w najbliższą środę o godz. 18.00 podczas Mszy Wspólnej i Nowenny. Rodzinie zmarłej składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia. Dobry Jezu a nasz Panie daj Jej wieczne spoczywanie.

DZISIEJSZA NIEDZIELA Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich zanotował, że Jezus w obecności Apostołów uniósł się w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Modlimy się dzisiaj, aby Dobry Bóg „wzbudził w nas pragnienie nieba, gdzie Chrystus, jako pierwszy z ludzi, przebywa z Bogiem”.

DNI MODLITW O DUCHA ŚWIĘTEGO W tym tygodniu, tak jak Apostołowie zgromadzeni we Wieczerniku, chcemy trwać w oczekiwaniu na spełnienie się Jezusowej obietnicy zesłania Ducha Świętego. Codziennie będziemy odprawiać nabożeństwo do Ducha Świętego w łączności z nabożeństwem majowym (15 min. przed Mszą).

WSPOMOŻYCIELKI WIERNYCH Dnia 24 maja przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Ten tytuł Maryi, znany był już w chrześcijańskiej starożytności. W pismach świętego Efrema Syryjczyka z 4 wieku czytamy, że Matka Boża wspomaga każdego grzesznika pragnącego nawrócenia. Maryja pragnie nas wspierać, bo z woli Chrystusa widzi w nas swoje dzieci. Skoro jesteśmy uczniami Jej Syna, szukając u Niej pomocy, powinniśmy wypełniać Przykazania Boże i naśladować w życiu cnoty Maryi.

ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH Jeszcze z inicjatywy papieża Benedykta XVI, tego dnia modlimy się też za Kościół w Chinach i za Chrześcijan prześladowanych.

DUCHOWA ADOPCJA Różaniec w czwartek, 25 maja, 45 minut przed Mszą św.

DZIEŃ MATKI W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Podczas środowej Mszy Wspólnej i Nowenny w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały swą niezwykłą misję miłości, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze Mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski dla nich w codziennym trudzie, zmarłe polecimy Bożemu miłosierdziu.

FILIPA NEREUSZA 26 maja (piątek) wspominamy tego świętego. To włoski kapłan, apostoł Rzymu wprowadzający z powodzeniem nowe formy duszpasterstwa, wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami, w Polsce – filipinami (mają swoją placówkę duszpasterską w Bytowie).

PRZYSZŁA NIEDZIELA Za tydzień obchodzić będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tego dnia można uzyskać odpust zupełny za odśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, co też uczynimy na początku każdej Mszy św. W następny poniedziałek przypada drugi dzień Zielonych Świątek, święto NMP Matki Kościoła.

CZAS WIELKANOCNY Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny okres wielkanocny. Przypominam, że czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej (następna niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego). W czwartek po Uroczystości Trójcy (08.06) będziemy obchodzić Boże Ciało. W tym roku procesja będzie przebiegła ulicami Derdowskiego, Wybickiego, Sienkiewicza i Słoneczną (1 trasa).

MIESIĄC MARYJNY W naszym kościele Litanię do Matki Bożej w tym tygodniu będziemy śpiewać codziennie 15 minut przed Mszą św. Odwiedzam kapliczki, gdzie gromadzicie się, aby odprawiać nabożeństwo majowe, Aby wspólnie pomodlić się o tegoroczne urodzaje i błogosławieństwo dla pracujących na roli. Po mszy można podejść do zakrystii, aby ustalić datę tej wspólnej modlitwy.

ZBIÓRKA PO POŻARZE Jak zapewne już wiemy, nasi parafianie ucierpieli wskutek pożaru, a właściwie stracili cały dorobek wyposażenia domu i rzeczy osobiste. Kto chciałby wesprzeć poszkodowanych, będzie taka możliwość – za tydzień przed kościołem zbiórka do puszek na ten cel. Jednocześnie podjąłem starania, aby poprzez Caritas Diecezjalną przeprowadzić zbiórkę internetową. O tym będę jeszcze informował w następnych ogłoszeniach.

APEL KS. BISKUPA Drodzy Młodzi Przyjaciele, każdego roku w Pelplinie organizowane są duszpasterskie spotkania młodzieży, pod nazwą „Przystań”. Jest to dobra okazja, aby poprzez warsztaty, wspólną modlitwę, liturgię Mszy świętej, uwielbienie Pana Jezusa i koncert ewangelizacyjny głosić Ewangelię. Zapraszam zatem Was wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, na które Wasi duszpasterze organizują już wyjazd. Zapytajcie ich proszę o szczegóły i niech Was nie zabraknie na „Przystani”. Do zobaczenia zatem w Pelplinie w sobotę, 17 czerwca tego roku. Wasz Biskup Ryszard.

NEOPREZBITERZY 2023 W sobotę 20 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyły się Święcenia Kapłańskie 2023. Wyświęconych zostało 5 dotychczasowych diakonów. Więcej na ten temat przeczytamy na naszej stronie diecezjalnej diecezja-pelplin.pl w zakładce aktualności. O nowo wyświęconych kapłanach pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach.

FILM Od 19 maja w polskich kinach można zobaczyć film Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa. Opowiada on o zmarłym kilkanaście lat temu nastolatku, który w 2020 roku został ogłoszony błogosławionym, stał się patronem młodzieży i internetu, a jego kult rozwija się błyskawicznie, szczególnie wśród młodych ludzi. Niebo nie może czekać… to film międzypokoleniowy, który wzruszy zarówno dzieci i młodzież, jak i rodziców oraz dziadków. Dlatego gorąco rekomendujemy, by do kina wybrać się rodzinnie, a przede wszystkim zaprosić na seans swoje dorastające dzieci. Przykład Carla Acutisa naprawdę działa na młodych ludzi.

SCHOLA Próba w sobotę o godz. 10.00 w salce katechetycznej.

MINISTRANCI Zajęcia sportowe we wtorek 19.00 młodsi i 20.00 starsi. Chłopców, którzy chcieliby służyć przy Ołtarzu Pana, zapraszam po Mszach św. do zakrystii, najlepiej wraz z Rodzicem. W najbliższą sobotę zapraszam na zbiórkę dotychczasowych kandydatów, podczas spotkania będą ćwiczenia przygotowawcze przed przyjęciem w poczet ministrantów.

LEDNICA Organizujemy wyjazd na spotkanie młodzieży i czuwanie modlitewne na Lednicy, które w tym roku odbędzie się 3 czerwca. Koszt wyjazdu 100 zł. Zapisy u pani katechetki Emilii.

KOLONIE LETNIE 2023 Dzisiaj mija termin potwierdzenia wyjazdu na kolonie letnie – wpłaty zaliczki, jeśli ktoś tego nie uczyni, będzie to jednoznaczne z rezygnacją z wyjazdu. W zakrystii można odbierać karty zgłoszeniowe na kolonie. Do końca maja trzeba opłacić pobyt na koloniach jak również dostarczyć wypełnione karty uczestnika (druki można pobierać w zakrystii).

BRAMA od podwórka przy plebanii będzie zamykana wieczorem ok. godz. 22.00. Można przejść bramą najbliżej kościoła, proszę jedynie, aby zamykać ją za sobą.

OGŁOSZENIE Wójt Gminy Sulęczyno informuje o zebraniu sołectwa Węsiory, które odbędzie się w poniedziałek 22.05.2023 r. o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej w Węsiorach. Tematem zebrania będzie wybór sołtysa i rady sołeckiej (sołectwa Węsiory) na następną kadencję.

PODZIĘKOWANIA Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w procesjach i modlitwach o urodzaje w minionym tygodniu, jak również w nabożeństwie i procesji fatimskiej. Dziękuję za modlitwę i życzenia dla mnie z okazji 26 rocznicy święceń kapłańskich, szczególne podziękowania dla osób uczestniczących w Mszy dziękczynnej, którą w tym roku wraz z kolegami z rocznika święceń odprawiałem w parafii Rychnowy koło Chojnic.

ŻYCZENIA Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzę Bożego Błogosławieństwa i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

REKRUTACJA DO WSD Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2023 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia: seminariumpelplin.pl

DNI SKUPIENIA Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniach skupienia, które odbędą się w dniach od 26 do 28 maja 2023 roku w gmachu WSD. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych (uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów) w rozeznaniu ich drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie z sobą Pisma Świętego.

SPOTKANIE WSPÓLNOT Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej zaprasza wszystkich przedstawicieli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających w naszej diecezji do Pelplina na wspólną modlitwę w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha świętego, 27 maja na godz. 10.00.
Program spotkania:
10.00 Msza Święta pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny,
11.30 „Kościół, który kocham” – konferencja biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja; czas na rozmowy, pytania i kawę/herbatę,
13.15 modlitwa o wylanie Ducha Świętego dla naszej diecezji,
ok. 14.15 zakończenie.
Uczestnictwo należy zgłaszać na adres: wydziałduszpasterski@diecezja-pelplin.pl.

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Moderator Diecezjalny Żywego Różańca – ks. Rafał Barciński zaprasza na ogólnopolskie spotkanie Żywego Różańca, które po raz jedenasty odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 2-3 czerwca br. pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Zaproszeni na pielgrzymkę są członkowie Żywego Różańca, moderatorzy, zelatorzy oraz wszyscy, którzy pragną wspólnie modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej w powierzonych intencjach, zwłaszcza za chorych i cierpiących. Plan spotkania na Jasnej Górze zamieszczony jest na plakacie w załączniku nr 3. Księża Proboszczowie proszeni są o przekazanie powyżej informacji wspólnotom Żywego Różańca w parafiach.

PIELGRZYMKA MARGARETEK Krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka zaprasza na pielgrzymkę osób modlących się za kapłanów, która odbędzie się 10 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

NABÓR DO DIECEZJALNEGO STUDIUM ORGANISTOWSKIEGO Diecezjalne Studium Organistowskie ogłasza nabór na nowy rok 2023/2024. Rekrutacja kandydatów odbędzie się w dwóch terminach: 17 czerwca godz. 11.30 i 2 września godz. 10.00 w budynku Kociewskiego Centrum Kultury w Pelplinie.
Na egzamin wstępny należy przygotować:

 • na fortepianie utwór polifoniczny, sonatina lub forma sonatowa lub etiuda, bądź utwór dowolny,
 • zaśpiewanie przygotowanej przez kandydata pieśni kościelnej,
 • przesłuchanie ogólnomuzyczne, sprawdzające słuch i znajomość zasad muzyki.
  Kandydaci bez przygotowania muzycznego podlegają przesłuchaniu sprawdzającemu predyspozycje słuchowe oraz głosowe. Wymagane jest przygotowanie i wykonanie wybranej pieśni kościelnej.
  Wymagane dokumenty:
 • podanie skierowane do Księdza Dyrektora o przyjęcie do Studium,
 • życiorys,
 • kserokopię świadectwa ukończenia szkoły muzycznej lub prywatnego przygotowania muzycznego,
 • opinia proboszcza o kandydacie,
 • jedna fotografia,
 • opłata egzaminacyjna 100 zł.

KURS WYCHOWAWCY WYPOCZYNKU Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje kurs wychowawcy wypoczynku. Zajęcia odbywać będą się przez trzy soboty: 3, 10, 17 czerwca 2023 w godzinach od 9.00 do 15.00 w Collegium Marianum w Pelplinie. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Koszt kursu to 170 zł od osoby (120 zł dla wolontariuszy Caritas). Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd jako wychowawca wypoczynku podczas tegorocznych kolonii organizowanych przez Caritas Diecezji Pelplińskiej zostanie zwolniony z opłaty za kurs. Zgłoszenia na kurs można dokonać przez formularz zgłoszeniowy na stronie Caritas Diecezji. W pierwszym dniu zajęć należy okazać dokument tożsamości oraz dostarczyć kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej. Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie Caritas, tel. 793 820 764.