Parafia Klukowa Huta - Dekanat Stężycki - Diecezja Pelplińska
Email

parafiaklukowahuta@gmail.com

Telefon

536 145 919

Adres

Klukowa Huta Derdowskiego 8

Ogłoszenia

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH: 27 listopada – 3 grudnia 2023r.

PONIEDZIAŁEK – 17.00
WTOREK – 8.00
ŚRODA – 17.00
CZWARTEK – 17.00
PIĄTEK – 15.00; 19.00
SOBOTA – 8.00
NIEDZIELA – 8.00; 10.30

BIURO PARAFIALNE – czynne jest po każdej Mszy, także w niedzielę.

OGŁOSZENIA – 34 Niedziela
JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

DZISIEJSZA NIEDZIELA Dziś, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Syn Boży ma tę godność, bo jest Bogiem i człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Królowanie Jezusa niesie w sobie życie na sposób miłości, abyśmy przez wiarę otwierali się na wolę Boga i chętnie wypełniali nią nasze życie. Niesie to dla ludzkości pokój, a jego trwałość gwarantuje sam Bóg. Do kalendarza liturgicznego ta uroczystość została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje dopełnienie w Chrystusie. Władze kościelne i świeckie Polski w Łagiewnikach w 2016 roku przyjęły Jezusa za Króla i Pana narodu i państwa polskiego. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich. Gdy na końcu świata Chrystus, Syn Człowieczy, powróci jako Pasterz, Król i Sędzia, zgromadzi narody ziemi, aby dopełnić swojej władzy. Wtedy znów poszuka głodnych, spragnionych, tułaczy, nagich, chorych, uwięzionych. Nimi się zajmie. Czy daliście im jeść, odzienie, dom, napój, pociechę? Czy daliście im życie, które im się należało? Odprawi sąd nad światem z jednego tylko paragrafu – z miłości. Nie będzie pytał o poprawność wiary, ale o czyny miłości. Miłość będzie tym ostatecznym kryterium wyroku. I postawi ich: po prawej tych, którzy w biednych i skrzywdzonych widzieli Jezusa i czynili dla nich dobro, a po lewej stronie, a więc wśród odrzuconych, tych, którzy nie dostrzegli w skrzywdzonych i biednych Chrystusa. Wśród nich mogą się znaleźć i tacy, którzy może nawet wygłosili wiele pięknych słów o Bogu, ale nie mieli miłości. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po wszystkich Mszach Świętych wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego za co można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

DEKANALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY W dniu dzisiejszym, na prośbę papieża Franciszka, młodzi gromadzą się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. W naszym Dekanacie to spotkanie odbywa się w Wygodzie Łączyńskiej. Szczegóły na plakacie wywieszonym w gablocie. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

ŚWIĘTO AKCJI KATOLICKIEJ Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary.

NASTĘPNA NIEDZIELA Za tydzień pierwsza niedziela Adwentu. Już czas przygotować się do tego radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Pomyślmy o odpowiednich postanowieniach adwentowych. Rodzice niech pomogą też dzieciom uczynić należyte postanowienia i wykonać własnoręcznie lampiony z motywami odnoszącymi się do naszej wiary.

ADWENTOWE POŚWIĘCENIA W pierwszą niedzielę Adwentu podczas Mszy św. poświęcenie Wieńca Adwentowego, opłatków na wigilijny stół i świec Caritas, w które będzie można zaopatrzyć się po Mszach w zakrystii.

NOWY ROK KOŚCIELNY Dzisiejsza niedziela jest ostatnią w tym roku liturgicznym, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Za tydzień rozpoczniemy nowy Rok Kościelny, liturgiczny i duszpasterski. W sobotę o godz. 18.00 pożegnamy ten mijający rok i przywitamy nowy biciem dzwonów.

PATRONI TYGODNIA:
30 XI – św. Andrzej Apostoł. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Święty Andrzej Apostoł gorliwie krzewił prawdę o zbawieniu. Gdy poznał Jezusa, zwrócił się ku Niemu całym sercem. Od razu zaczął dzielić się tą radością, począwszy od najbliższych. Przyprowadził do Jezusa swojego brata, Piotra. Po zmartwychwstaniu Chrystusa i po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Jego Święto przypomina nam, że jesteśmy dla Boga ważni i że każdego z nas pragnie mieć u siebie.

DNI EUCHARYSTYCZNE W tym tygodniu przypada czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca – poświęcony modlitwie o powołania, za przygotowujących się do kapłaństwa i za kapłanów. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja od 16.00. Na zakończenie przed Mszą Nabożeństwo Pierwszoczwartkowe. Pierwszy piątek – poświęcony Sercu Pana Jezusa z Komunią św. wynagradzającą. Msze o 15.00 i 19.00 z Nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Pierwsza sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi, wystawienie o 7.15, różaniec o 7.30 i nabożeństwo.

CHRZEST w naszej Parafii za tydzień podczas Sumy. Zgłoszenia w zakrystii. Nauka dla Rodziców i Chrzestnych w piątek po wieczornej Mszy św.

SPOWIEDŹ PRZED PIERWSZYM PIĄTKIEM dla dzieci i młodzieży już była w tym miesiącu (przed naszym odpustem parafialnym). Kto chciałby skorzystać, będzie możliwość w środę i czwartek od 16.00 do 16.50 oraz w piątek i sobotę pół godziny przed każdą Mszą.

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE w czwartek o 16.30, w sobotę o 7.30 i w niedzielę o 10.00 przed Sumą. Modlimy się w tym miesiącu z podziękowaniem za wszelkie otrzymane łaski w mijającym roku oraz o dobre przeżycie czasu Adwentu, modlitwie przewodniczy Róża 12.

ODWIEDZINY CHORYCH z posługą sakramentalną w piątek od 8.15.

SCHOLA próba w najbliższą sobotę 2 grudnia o 10.00 w salce.

MINISTRANCI Zajęcia sportowe na Sali gimnastycznej w poniedziałek 27 listopada: 18.00 – młodsi; 19.00 – starsi.

KANDYDACI Spotkanie i ćwiczenia w sobotę od 10.30 do 12.00.

WYPOMINKI ROCZNE W zakrystii można jeszcze składać wypominki roczne lub odnawiać, podając numer z listy (ta wywieszona jest w gablocie). Nowe wypominki rozpoczną się 10 grudnia. Kto chciałby jeszcze dodać swoich bliskich zmarłych, prosiłbym, aby uczynić to do przyszłej niedzieli (3.12).

ZBIÓRKA Za tydzień przed naszym kościołem zbiórka do puszek na rzecz pomocy dla małego Maciusia, który ma wrodzoną wadę serca i czeka Go bardzo kosztowna operacja w Genewie. Więcej szczegółów na plakacie w gablocie ogłoszeń.

PRASA KATOLICKA W zakrystii można odbierać najnowszy nr Pielgrzyma i opłacić prenumeratę na ostatni kwartał, kto jeszcze tego nie uczynił.

PODZIĘKOWANIA Bóg zapłać za składane w minioną niedzielę ofiary na tacę – na rzecz naszego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli we właściwym funkcjonowaniu parafii podczas mojego udziału w rekolekcjach kapłańskich w ubiegłym tygodniu; dziękuję za odśnieżenie parkingu i terenu przykościelnego, pracowali: Jan, Maciej i Antoni Szczypiór, Sławomir Stencel.

ŻYCZENIA Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam najlepsze życzenia wszelkich łask od Jezusa Chrystusa Króla wszechświata.