FUNKCJONOWANIE PARAFII
BIURO PARAFIALNE czynne jest po każdej Mszy, także w niedzielę.
WYSTAWIENIE I ADORACJA Najświętszego Sakramentu w każdy czwartek 45 minut przed Mszą. W tym czasie możliwość przystąpienia do spowiedzi. W pierwsze czwartki miesiąca godzinę przed Mszą.
TERMINY CHRZTÓW W ROKU 2026: 1.02; 1.03; 5.04; 10.05; 14.06; 28.06; 5.07; 2.08; 6.09; 4.10; 8.11; 6.12.
BIERZMOWANIE 28.05.2026 r. – młodzież szkół ponadpodstawowych.
GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH: 15 – 21 czerwca 2026
PONIEDZIAŁEK – 8.00
WTOREK – 18.00
ŚRODA – 18.00
CZWARTEK – 8.00; 18.00
PIĄTEK – 8.00; 18.00
SOBOTA – 8.00; 17.00 – dziękczynna w rocz. urodzin
NIEDZIELA – 8.00; 10.30
OGŁOSZENIA – 11 Niedziela zwykła
NOWY BISKUP Nasza diecezja ma nowego Biskupa Pomocniczego, którym został ks. kan. Dr Przemysław Szulc. W związku z tym ks. biskup diecezjalny Ryszard Kieruje do nas swoje słowo:
Drodzy Bracia i Siostry, Umiłowani Bracia Kapłani,
„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi” (Mt 11, 25). Tymi słowami Chrystusa pragnę dziś wraz z całym Kościołem Pelplińskim wyśpiewać Bogu dziękczynienie. Ojciec Święty Leon XIV, przychylając się do mojej prośby skierowanej do Stolicy Apostolskiej, mianował biskupem pomocniczym naszej diecezji ks. kan. dr. Przemysława Szulca — kapłana naszej diecezji, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku oraz dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu — przydzielając mu stolicę tytularną Cufruta. Nominację ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 11 czerwca 2026 r. Ta radosna wiadomość dociera do nas w roku szczególnym, w którym dziękujemy Bożej Opatrzności za 750 lat obecności cystersów na pelplińskiej ziemi.
Trwając w tym duchu wdzięczności, dzisiaj z głębi serca dziękuję najpierw Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, który nieustannie troszczy się o swój Kościół i posyła mu pasterzy według swego Serca (por. Jr 3, 15). Ojcu Świętemu Leonowi XIV wyrażam synowską wdzięczność za ten dar dla Kościoła Pelplińskiego — za to, że w swojej pasterskiej trosce dał naszej diecezjalnej wspólnocie nowego współpracownika w posłudze biskupiej. Samemu Biskupowi Nominatowi dziękuję, że w duchu wiary i posłuszeństwa przyjął wolę Następcy Świętego Piotra. Modlitwą otoczmy również jego Rodziców oraz Brata wraz z Rodziną.
Biskup Nominat urodził się 2 czerwca 1978 roku w Chojnicach. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Chojnicach złożył egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2003 roku w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa Jana Bernarda Szlagi. W latach 2003–2009 był wikariuszem parafii św. Józefa w Tczewie oraz diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. W latach 2006–2012 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Pastoralno-Liturgicznym Wydziału Teologicznego KUL, uwieńczone doktoratem z teologii. Ukończył ponadto studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą, psychologii biznesu i zarządzania, zarządzania finansami przedsiębiorstw, a także edukacji, rewalidacji i wspomagania osób z autyzmem i zespołem Aspergera. W latach 2009–2016 pracował duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu.
Od 2009 roku związany jest z Katolicką Szkołą Podstawową im. ks. dra Bernarda Sychty oraz Katolickim Przedszkolem „Aniołowo” w Świeciu, w których pełnił funkcję dyrektora.
Od 2016 roku był proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Przysiersku.
Biskup Nominat za swoje zawołanie obrał słowa „Gratia et missio” — „Łaska i misja”. Streszcza się w nich cała tajemnica powołania: wszystko jest najpierw łaską, niezasłużonym darem Boga, a zarazem każdy dar staje się zadaniem — posłaniem
do braci i sióstr. Jak Apostoł Paweł, który wyznał: „za łaską Boga jestem tym, czym jestem” (1 Kor 15, 10), i zaraz dodał, że łaska ta nie okazała się w nim daremna. Życzę Biskupowi Przemysławowi, aby całą swoją posługę oparł na darmowej miłości Boga i z niej czerpał apostolską gorliwość.
Z radością zapraszam wszystkich Diecezjan — kapłanów, diakonów, osoby życia konsekrowanego, kleryków oraz wiernych świeckich — na święcenia biskupie, które odbędą się w sobotę 27 czerwca 2026 r., w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie. Biskup Nominat poprosił, aby z tej okazji nie wręczać mu kwiatów. Przed Mszą Świętą będzie można złożyć ofiarę do puszek, przeznaczoną na dzieła prowadzone przez naszych misjonarzy.
Bracia i Siostry, już dziś proszę Was wszystkich o dar modlitwy w intencji Biskupa Nominata. Niech wspierają go wspólnoty parafialne, rodziny, chorzy ofiarujący swoje cierpienia, a także wspólnoty zakonne naszej diecezji. Polecam go wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Wawrzyńca, patronów diecezji pelplińskiej.
Na czas przygotowania do tej uroczystości oraz radosnego dziękczynienia za dar nowego Biskupa wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
† Ryszard Kasyna, Biskup Pelpliński
DZISIEJSZA NIEDZIELA Dobiegamy połowy czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się: na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem, ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa.
PRZYSZŁA NIEDZIELA Za tydzień podczas Sumy przyjęcie dotychczasowych kandydatów w poczet ministrantów naszej parafii.
NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE W naszym kościele codziennie, 15 minut przed Mszą św. odprawiamy nabożeństwo czerwcowe.
NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE i procesja w najbliższą środę w łączności z Mszą i Nowenną.
PATRONI TYGODNIA:
17.06 – Św. Brat Albert Chmielowski, zakonnik, który porzucił karierę artysty i poświęcił życie ubogim i odrzuconym, zakładał zgromadzenia albertynów.
CHRZEST dzisiaj podczas Sumy. Poprzez ten sakrament do naszej wspólnoty zostają włączeni: Wiktor Franciszek Hinca, Józef Wojciech Kwidziński, Melania Agata Leyk i Feliks Paweł Milke. Następny chrzest na prośbę Rodziców będzie 28 czerwca o 10.30.
ROCZNICA W poniedziałek (15.06) przypada rocznica śmierci naszego Duszpasterza ks. Bernarda Ignery (1999). Za zmarłego kapłana będziemy się modlić podczas Mszy św. w środę, jak również za zmarłego Ks. †Wojciecha Hapka, Proboszcza z Pomyska Wielkiego, który przed kilu laty przewodniczył w naszym kościele uroczystej Sumie Odpustowej.
KRÓLOWEJ RODZIN W piątek 19.06, w Kościerzynie, rozpoczynają się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin, która jest orędowniczką w sprawach małżeńskich i rodzinnych. Potrwają one do 25 czerwca. Szczegółowy program znajduje się w gablocie ogłoszeń.
PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI na Jasną Górę odbędzie się w dniach 1-2 lipca. Szczegółowy Plan znajduje się na plakacie, który dostarczę do naszej Szkoły.
MINISTRANCI Zajęcia sportowe na Sali gimnastycznej we wtorek 09.06: młodsi – godz. 19.15; starsi – godz. 20.15. Spotkanie dla kandydatów w sobotę o godzinie 10:00.
SCHOLA Próba w sobotę 20 czerwca o godz. 10.00 w salce katechetycznej, w niedzielę 21 czerwca schola zaśpiewa podczas Sumy.
KOLONIE 2026 Od jutra będę rozdawał karty kolonijne, w Szkole podczas dużej przerwy lub w kancelarii parafialnej. Wypełnione karty trzeba dostarczyć do przyszłej niedzieli. Wszelkie informacje o koloniach będą dostępne na naszej stronie parafialnej.
PRACA W NIEDZIELĘ Na czas zbioru truskawek udzielam dyspensy. Kto korzysta z dyspensy powinien oczywiście uczestniczyć w niedzielnej Mszy oraz dodatkowo pomodlić się w intencjach Ojca świętego.
PODZIĘKOWANIA Dziękuję Pani katechetce Alinie za zorganizowanie wyjazdu na Lednicę z naszą młodzieżą, na dzień czuwania i modlitwy. Zakończyła się oktawa Bożego Ciała. Składam serdeczne podziękowania wszystkim noszącym chorągwie, baldachim, dziewczynkom sypiącym kwiaty i starszym dziewczętom prowadzącym, Zelatorom Żywego Różańca, Panom Szafarzom i całej Służbie liturgicznej, dziękuję wszystkim za udział w Mszach św. i procesjach podczas Oktawy. Dziękuję też za ofiarowane słodycze dla dzieci Państwu Marcie i Grzegorzowi Garskim oraz anonimowym ofiarodawcom. Bóg zapłać Państwu Marii i Piotrowi Lupa oraz Panu Markowi Cichosz za wykonane prace. Dziękuję za składane w minionym tygodniu ofiary do puszek na Świątynię Bożej Opatrzności, wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.
ŻYCZENIA Niech Pan Jezus obficie wylewa swoje łaski na solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.
OGŁOSZENIA DIECEZJALNE
PRZYJMOWANIE KANDYDATÓW DO SEMINARIUM Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 10 lipca 2026 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 505 073 221) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl

Katechezy na niedzielę: